MAIN FILTER INC. MF0596857 D55A10GBV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 20.46g |
| Collapse Pressure | 3045 psi |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 209 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 13/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.646" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement WIX D55A10GBV
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS 02211100 Conduit Riser Support Grips, Single Weave, Closed Mesh, Ring Type, 1.00 Inch Conduit, Tin-Coated Bronze, 0.50-0.62 Inch
- LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. PHS44DST12 18 24 36 Liquid Level Probe 12 18 24 Inch 3 Npt
- MANITOWOC 000010828 Water Trough
- BALDOR MOTOR VEWDM3554T White Washdown Motor, 230/460V, 1800 RPM, 1.5 hp, 3 Phase, TENV, 145TC Frame
- GRAINGER RFL2-470-3.3-10 Rivet Nut, M4x0.7 Thread Size, Steel, 18.28mm Lg., 0.7 In To 3.3 In Grip Rng, X, Open
- GATES 7858-7412 Taper-Lock Bushing With 4-3/4 Inch Bore
- BALDOR / DODGE 17S50LLT TIGEAR-2 Reducer With Low Temperature Lube
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Preparation Tools
- Belt/Disc Sanders
- Barbed Tube Fittings
- Enclosure Hole Seals
- Work Table Cabinets
- AKRO-MILS 30220 Akrobins Plastic Storage Bins
- LUMAPRO Cord Reel Lights
- DESTACO 827 Series Pneumatic Toggle Clamps
- DIXON Quick Coupler Plugs
- LINN GEAR Type B Sprockets, 40 Chain
- SAFE FLEX Interlocking Static Control Mats
- ARO MaxAir Series Hand Lever Valves
- STARRETT 780XT Electronic Internal Micrometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596857 D55A10GBV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.52 Inch Height




