MAIN FILTER INC. MF0596024 RE600G10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 36.25 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 3.799" |
| Bottom O.d. | 5.65" |
| Capacity | 467.37g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 4774 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 36 1/4" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 5.65" |
Product Details:
- Repalcement STAUFF RE600G10V
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006565 | Glass | 2.756" | 1.378" | 145 psi | 5.11" | 2.756" | Outside In | 20.75g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007134 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007537 | Glass | 2.717" | 1.347" | - | - | 2.717" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0024424 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 3.937" | Outside In | 113.08g | - | RFQ
|
![]() |
MF0025799 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056915 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0056916 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 3.937" | Outside In | - | - | RFQ
|
Explore Products
- LEESON 048S17D2058 48S17D2058N / B306 Fan and Blower Motor, 0.50 HP, 1 Phase, 60 Hz, 115V, 1800 RPM
- GATES 7882-4038 Sprocket, 12.031 Inch Diameter
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS SPTM060LC 120160 Single Profile Thread Mill, Carbide Altin, 0.06 Tool Dia, 0.1875 Shank Dia
- HUMBOLDT H-4041.200 Water Level Meter, 200ft.
- 80/20 3493 1/4-20 x 5/8 Inch SHCS, Econ T Nut
- ANVIL 0500564208 21/2 Bolted Black With 212
- RUBBERMAID 490179 Mixing Valve, Lead Free Brass, Nps Inlet, Nps Outlet
- GRAINGER 14643_24_0 Stainless Steel Rectangle Tube 304, 24 Inch Length, 1 Inch Width, 1/2 Inch Height, Welded
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Bench and Floor Scales
- Grease Fitting Kits
- Voice Data Jack Boxes
- Soldering Iron Testers
- CONDOR Goatskin Leather Gloves, White
- MECHANIX The Original Multicam Tactical Gloves
- DESTACO 385-L Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- ZURN Piston Assembly, Fits Brand Zurn
- SUPER-STRUT 540 Series Side Beam Hanger Clip
- HOFFMAN Type 1 Screw Cover Pull Boxes
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- 3M Single Sided Splicing Tape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0596024 RE600G10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 36.25 Inch Height




