MAIN FILTER INC. MF0582478 DT0660D14UM Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.563" |
| Capacity | 100.68g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 1028 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 12.91" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.898" |
| Top O.d. | 3.563" |
Product Details:
- Repalcement DONALDSON/FBO/DCI DT0660D14UM
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER 18F.5X5.5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick, 5 1/2 Inch X 24 Inch Nominal Size
- MONOPRICE 40104 Extension Cord, 18Awg, 10A, 3-Prong
- SMC VALVES NCDA1KR150-0400-A54 Tie Rod Cylinder, 1.5 Inch Size, Non Rotating Auto Switch
- WOODHEAD 1300920229 SR306403 Collector Ring
- START INTERNATIONAL TDA080-NM-NS Electric Tape Dispenser, 0.25 To 3.15 Inch Tape Width, 1.6 To 394 Inch Cut Length
- SEALMASTER USRB5536A-607-C
- VOLKEL 85530 Machine Tap, ISO 529/BHSS-G, BSF 3/4 x 12 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar Accessories
- Spherical Rod Ends
- Ducted Fume Hoods
- Sprinkler Heads
- OIL SAFE Mini Spout Lids
- WHIZARD All Day Cut Resistant Sleeves
- KRYTOX GPL 226 Series Anti Corrosion Grease
- VIEGA PROPRESS XL-C 90 Degree Elbow, Press x FTG
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU18300 Gas Springs
- SPEEDAIRE Double Acting Compact Air Cylinder, Basic Mount, 1-1/16" Bore Diameter
- ZSI-FOSTER FVZ RT Series, Flange Hangers with Rod Hanger Threaded Install
- REGAL Ball End Mills, Single End, 6 Flutes, HSS, CC, Tin
- REGAL Super Tuf-V Long End Mills, 5 Flutes, HSS, CC, ALTiN
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Acetal White
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0582478 DT0660D14UM Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 12.91 Inch Height







