MAIN FILTER INC. MF0508181 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.03 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 5.118" |
| Capacity | 76.96g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 821 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.03" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.539" |
| Top O.d. | 5.118" |
Product Details:
- Repalcement SOFIMA HYDRAULICS
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006416 | 4.488" | Glass | - | - | 16.22" | 4.488" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006769 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 21.55g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007069 | 5.65" | Glass | 435 psi | - | 36 1/4" | 5.65" | Outside In | 447.32g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007075 | 3.9" | Glass | 145 psi | 2.03" | - | 3.9" | Outside In | 47.41g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007081 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | 7.99" | 2.362" | Outside In | 20.22g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007219 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 13.36g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007321 | 1.378" | Glass | 435 psi | - | 4.13" | 1.378" | Outside In | 4.55g | - | RFQ
|
Explore Products
- SPEARS VALVES 1892-040 Nipple, Threaded One End, Schedule 80, 6 x 4 Size, PVC
- ECLIPSE 900-023 Esd Wrist Strap Adjustable 6 Feet Length Yellow With Black
- BALDOR / DODGE 071817 SP2B-S2-315RE Bearing S-2000 HD, Bore Round, Steel, Shaft Size 3.9375 Inch
- ENERPAC SCL502FP Cylinder With Foot Pump
- EATON 32-1781-2 O-Ring
- VERMONT GAGE 111420850 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.2085 Inch Size
- HAYWARD TBX122
- SUPCO TCW100
Explore More
- KEYSHAFT
- Open End Wrenches
- Packaging Tape Machines
- Ear Muffs
- Gas Unit Heater Accessories
- Vinyl Strips
- AKRO-MILS 30014 Shelfmax Shelf Bins
- OIL SAFE Premium Pumps
- FABENCO XL Series Extended Coverage Self-Closing Safety Gates
- JOHN GUEST Union Tees, Polypropylene White
- PARKER FX series, Cross, Stainless Steel
- BUSSMANN RES Series Specialty Fuses
- CAMLOCK FITTINGS Female Coupler, Hose Shank
- STARRETT 3811A Compact Hardness Tester Accessories
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0508181 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron Rating, Viton Seal, 8.03 Inch Height







