Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.319" |
| Bottom O.d. | 2.756" |
| Capacity | 43.29g |
| Collapse Pressure | 145 psi |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 8.46" |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.319" |
| Top O.d. | 2.756" |