MAIN FILTER INC. MF0395782 SBF98004S7V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.56 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.087" |
| Capacity | 14.13g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 144 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 4 14/25" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.965" |
| Top O.d. | 2.087" |
Product Details:
- Repalcement SCHROEDER SBF98004S7V
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QSBU-239BK Bin Shelving, 36 x 12 x 75 Inch Size, 1 Sided, 28 Bin, Open, Black
- GRAINGER HCI31250475GUSA-005BX Structural Bolt, 1 1/4 In - 7 Thread Size, Steel, 4 3/4 In Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
- SUPER-STRUT FS-500 GR 120.00 Strut Channel, Solid Wall, Steel, Painted, 14 Gauge, 10 Ft. Overall Lg, Green
- MARTIN SPROCKET R2020X2 Gear Rack, 20 Diametral Pitch, 24 Inch Length, 0.5 Inch Thickness, Steel
- APOLLO VALVES 87A9031424 Ball Valve, Size 1/2 Inch, Full Port, Stainless Steel
- PARKER 8-3/4 ZHLW2-SS Butt-Weld Adapter Stainless Steel ALOK x Butt 1/2 x 3/4 inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Engine Driven Pumps
- Wall Shelves
- Key Accessories
- Trash Compactors
- Wet Location Fluorescent Fixtures
- WARN Quick-Connect Power Cables
- ANSELL 11-818 Hyflex Ultralight Multi Purpose Gloves
- DESTACO 323-M Series Pull Action Latch Clamps
- ANVIL AS666 Series 6-Hole Double Corner Connectors
- SANI-LAV Industrial Sanitizer
- SPEARS VALVES CPVC Schedule 80 Fitting 22-1/2 Deg. Elbows, Socket x Socket
- SIOUX CHIEF HandTite Test Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0395782 SBF98004S7V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 4.56 Inch Height







