MAIN FILTER INC. MF0385997 R940H2625A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.86 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 2.224" |
| Bottom O.d. | 3.78" |
| Capacity | 188.83g |
| Cracking Pressure | 363 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 2103 sq. in. |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 2.224" |
| Top O.d. | 3.78" |
Product Details:
- Repalcement PARKER R940H2625A
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- BUSSMANN H4X-06RHD Switch Handle
- APPROVED VENDOR U07150.062.0250 Socket Head Cap Screw, 5/8 In - 11 Thread Size, Button, 2 1/2 In Lg., 5/8 In Head Ht.
- DAYTON 13V840 V-Belt, C161, 165 in Outside Lg, 7/8 in Top Wd, 0.531 in Thick, Polyester
- WOODHEAD 1200651958 803007A09M060 Cordset, 3 Pole, Male Straight, 6m, 90 Degree, 22 Size, Braided, PVC
- RIP TIE EW-18-010-BK Hook-and-Loop Cable Tie, 18 Inch Length, 4 Inch, 2 Inch Width, Brass/Nylon, Black
- SUPCO B96
- WINTERS INSTRUMENTS PFP928R1 Ss 2.5 Inch, 0-600 Psi 1/4 Inch, Npt Back
- BURNDY YAV14T34FBOX Fork Terminal, 14 AWG Conductor Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Table Numbers and Card Holders
- Food Storage Shelving
- Thermocouple Thermometers
- Infrared Heater Elements
- Standby Generators Liquid-Cooled
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- ANVIL 260SW Series Anti-Vibration Safety Washers
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- CEMENTEX USA Impact Deep Wall Insulated Sockets, 3/8 Inch Square Drive
- NORGREN Kits
- HUMBOLDT Cutter Ring, Consolidation Cells
- MORSE CUTTING TOOLS 2089 Series High Performance Taps, Spiral Flute, DIN Length
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0385997 R940H2625A Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 25.86 Inch Height







