MAIN FILTER INC. MF0384167 PR3951 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 17.04 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.701" |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 75.33g |
| Collapse Pressure | 305 psi |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 1018 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 17 1/25" |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.701" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement PARKER PR3951
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004536 | 1.701" | 3.071" | 305 psi | - | 3.071" | 75.33g | 1018 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005340 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006002 | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | 2.36g | 32 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006006 | 0.87" | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | 5.48g | 71 sq. in. | 3045 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0006010 | 0.87" | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006014 | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 2.717" | 14.8g | 200 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006038 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- INSIZE 4112-AD95 Gauge Block, Rectangular, 0.95 Inch Nominal Size, 4 Mirco Inch Tolerance
- GATES E210XL025 Square Tooth Timing Belt, 1/5 Inch Pitch, 105 Teeth
- PIP 303-V100LY-6X/7X Protective Clothing High Visibilty Vest, 6XL-7XL, Hi-Vis Orange, Each
- EATON FDPWT3211R Fusible Panelboard Switch, Fdpw Type, Unit 1: 30A, Unit 2: 30A, 3-Pole, 240 Vac, 250 Vdc
- NORTON ABRASIVES 78072727568 Sanding Belt, 1/2 Inch Wide, 24 Inch Length, Aluminum Oxide, 40 Grit, Coarse
- MONSTER 450-301770B Jobber Drill Bit TiAlN Coated #16
- EATON E51ALT56P Inductive Proximity Switch, Sensor Dist. 24 Mm, 2-Wire Ac, 8 Ft. Cable
Explore More
- KEYSHAFT
- Backpack Vacuum Cleaners
- Counters
- Cordless Circular Saws
- Enclosed Service Carts
- Drum Rackers
- LOUISVILLE AE1200HD Series Aluminum Extension Ladders
- JOHN GUEST Speedfit Elbows
- ANVIL 260SSG Series Stainless Steel Adjustable Clevis Hangers
- ANVIL AS687 Series Slotted U Supports
- MILWAUKEE Bushing Tool
- VULCAN HART Handle Assembly
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Special Reinforced Female Adapters
- MARTIN SPROCKET Conveyor Series Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 2080 Chain Number
- MORSE CUTTING TOOLS 1398 Series Screw Machine Length Drills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0384167 PR3951 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 17.04 Inch Height





