MAIN FILTER INC. MF0366936 0240D010BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.81 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.717" |
| Capacity | 30.06g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 307 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.343" |
| Top O.d. | 2.717" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 0240D010BNHC
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- PEER CHAIN 1908 Offset Link, Self Lube
- CONEX BANNINGER 8130 006006006 Tee Equal, 3/4 Inch Size
- VERMONT GAGE 184507110 Taperlock Plug Gage, Class ZZ, Go, Steel, Black Guard
- GRAINGER ABP524-2 Bronze Rectangular Bar, 3 Inch X 24 Inch Nominal Size
- FRIGIDAIRE 5304477047 Air Conditioner Front Panel
- PARKER 06E28A18AC
- PROCON 132E060F112C Rotary Vane Pump, Brass, 60 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- OETIKER 12600238 Worm Drive Clamp, 9 mm Band Width, 12 to 22 mm Size Range
Explore More
- KEYSHAFT
- Unmounted Flap Wheels
- Pneumatically Actuated Diaphragm Valves
- Pegboard And Slat Wall Accessories
- Alloy Steel Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- PIR Motion Sensors
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Double Ladder Safety Gates
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- VIBCO ABS Air Cannons
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Large Format Bottles, Narrow Mouth, LDPE
- GENERAL ELECTRIC Bolt-On Circuit Breakers, TEYF Series
- SUPER-STRUT U568 Series Beam Clamp
- MARTIN SPROCKET Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 25 Chain Number
- GENSPEED Ethernet Cables
- NIBCO PCH203 Series Adapters, P x F, Carbon Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0366936 0240D010BNHC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 6.81 Inch Height







