MAIN FILTER INC. MF0336234 HC6300FDN13Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.87 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 3.071" |
| Capacity | 72.5g |
| Cracking Pressure | 145 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 5 µm |
| Filter Size | 774 sq. in. |
| Flow Direction | Inside Out |
| Flow Type | Inside Out |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.634" |
| Top O.d. | 3.071" |
Product Details:
- Repalcement PALL HC6300FDN13Z
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006416 | 4.488" | Glass | - | - | 16.22" | 4.488" | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006769 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 21.55g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007069 | 5.65" | Glass | 435 psi | - | 36 1/4" | 5.65" | Outside In | 447.32g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007075 | 3.9" | Glass | 145 psi | 2.03" | - | 3.9" | Outside In | 47.41g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007081 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | 7.99" | 2.362" | Outside In | 20.22g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007219 | 2.362" | Glass | 435 psi | - | - | 2.362" | Outside In | 13.36g | - | RFQ
|
![]() |
MF0007321 | 1.378" | Glass | 435 psi | - | 4.13" | 1.378" | Outside In | 4.55g | - | RFQ
|
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR PLT26351-LA Single Receptacle, Plug Load Timer, 20A, 125V
- GRAINGER BULK-RS-RSBR60-193 Sbr Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Red, Smooth
- NORLAKE 082813 NOR-LAKE SCIENTIFIC 082813
- STREAMLIGHT 45680 Temporary Job Site Light, Floor Stand, Dual (AC/DC), Lumens 5300/2500/1300
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS QP243050VS-4 Shelving Unit, 30 Inch W x 24 Inch D x 50 Inch H, 2000 Lbs Load Capacity
- PROCON 131B100F11BC Rotary Vane Pump, Brass, 100 GPH, EPDM/Nitrile, Standard-Non External Adjust
- APPLETON ELECTRIC KPB150P125 Ballast Body, 150W
- TITAN FASTENERS ADDMB4
Explore More
- KEYSHAFT
- Heating Cable Accessories
- Motion Sensor Accessories
- Tapered Roller Bearing Cups
- Shaft And Step Plate Adapters
- Aluminum Square Tube Stock
- TURTLESKIN CP Apron
- DESTACO 375-M Series Pull Action Latch Clamps
- ASHCROFT 1009 Stainless Steel Gauge, Stainless Steel Tube
- DEVILBISS Conventional Spray Guns
- ANVIL AF035D Series Model K Lateral Sway Brace, Plain
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Left Hand Spiral Flute Bolt Extractor Set
- BW TECHNOLOGIES Multi-Gas Detectors
- ALL MATERIAL HANDLING CFX Series Clevis Grab Hooks with Saddle Grade 100
- MAKITA Extension Cords
- DAYCO HP Performance ATV Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0336234 HC6300FDN13Z Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 12.87 Inch Height







