MAIN FILTER INC. MF0318981 0330R020BN3HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.63 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.898" |
| Bottom O.d. | 3.721" |
| Capacity | 58.28g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 649 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 7.63" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 3.721" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 0330R020BN3HC
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top O.d. | Top I.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006157 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 18.465" | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0057054 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | 9.291" | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0057055 | Glass | 3.937" | 1.63" | 3045 psi | - | 25 µm | 3.937" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0058205 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058215 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058225 | Glass | 3.11" | 2.008" | - | - | 25 µm | 3.11" | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0058341 | Glass | 1.3" | 0.65" | 3045 psi | 3.94" | 25 µm | 1.3" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- BOSCH TS1006 Table Saw Zero-Clearance Or Dado Insert
- ALLEGRO SAFETY 9891-11 Airline Regulator
- JET TOOLS JT9-698056 Milling Machine, 3 Knee Axis DRO, X Axis Powerfeed And Air Power Drawbar
- EATON NGC312038ZGMC Molded Case Circuit Breaker, Ng-Frame, Ng Type, 3-Pole, Line/Load, 1200A, 480 Vac
- WOODHEAD 1300500276 ENS1105M005 Cordset, Male, Shielded, 0.5m
- ACME ELECTRIC AA51402015 Commercial Transformer, Toroid, 140VA
- DIXON 40IE100 I-Line Gasket, EPDM, White, 3 Green Dot, 1 Inch Size
- GRAINGER 17930_6_0 Stainless Steel Rectangle Tube 304, 6 Inch Length, 1 1/2 Inch Width, 1 Inch Height, Welded
Explore More
- KEYSHAFT
- Motion Control Couplings
- Drum Dollies
- Soil Core Sampling Accessories
- Pipe Sealants
- Polypropylene Pipe
- ANVIL CT122T Series Titan Riser Clamps
- GLOBE SCIENTIFIC Translucent Snap Caps, For 16 mm Tubes
- VERMONT GAGE Go Standard Thread Plug Gages, 1-12 Unf Lh
- BOSTON GEAR 48 Diametral Pitch Steel Drawn Pinion Wires
- PEMKO Hanging Door Hardware
- RUBBERFAB Sanitary Tri Clamp Type 1 Gaskets
- CALBRITE EMT One Hole Straps, Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0318981 0330R020BN3HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 7.63 Inch Height






