MAIN FILTER INC. MF0310469 D8NNM903FA Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 20 Micron, Buna Seal, 6.94 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Spin-On Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 5.06" |
| Burst Pressure | 261 psi |
| Capacity | 21.42g |
| Cracking Pressure | 72.5 psi |
| Filter Media | Cellulose |
| Filter Rating | 20 µm |
| Filter Size | 536 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Buna N |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Type | Buna N |
| Thread | 16 UNF |
| Thread Size | 1 1/2" |
| Top O.d. | 5.06" |
Product Details:
- Repalcement FORD D8NNM903FA
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Burst Pressure | Thread | Filter Size | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0095167 | 3 3/4" | 72 psi | 5.38" | 3 3/4" | - | 12 UNF | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0301815 | 3.78" | 72.5 psi | 8.307" | 3.78" | 304.6 psi | 14 BSP | 601 sq. in. | 24.03g | - | RFQ
|
![]() |
MF0301817 | 3.78" | 72.5 psi | 5.748" | 3.78" | 304.6 psi | 14 BSP | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0301819 | 5.079" | - | 7.02" | 5.079" | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0301824 | 5.079" | 72.5 psi | 8.949" | 5.079" | 246.6 psi | 11 BSP | 1044 sq. in. | 41.74g | - | RFQ
|
![]() |
MF0304221 | 5.079" | - | 7.02" | 5.079" | - | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0304226 | 3.78" | 72.5 psi | 5.748" | 3.78" | - | 14 BSP | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- INTEGRA ABP-108USOPK-P10 Swing Panel, 3003 Aluminum
- LYNDEX-NIKKEN B5007-0040-4.00 Collet Chuck, Bt50 Taper Size, 0.1180 Inch Min. Collet Capacity
- MERSEN FERRAZ AJT7N Time Delay Fuse, 600VAC, 7A, Class J
- WHEATON W870906-A Electronic Pipetter Kit With Charger 10ul
- GRAINGER 20TL45 Climbing Rope 7/16 Inch x 150 Feet 16 Strand
- MAIN FILTER INC. MF0619835 1108494 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron, Buna Seal, 18.5 Inch Height
- GRAND ROCK BH6-60SBC Stack Bullhorn, 6 Inch Outer Dia., 60 Length, Chrome
- BLODGETT OVENS 4922 Lamp Socket
Explore More
- B/A PRODUCTS CO.
- BECKETT
- KEYSHAFT
- XTEND & CLIMB
- CMI
- Hazardous Location Electrical Boxes
- Spray Gun Accessories
- Double End Drill Bits
- Swing Bolts
- Tires and Wheels
- AKRO-MILS 30170 Shelf Bins
- FACOM 75 Angled Open Socket Wrenches
- ANVIL AS210BTB Series Welded Channels
- RUD CHAIN Automatic Center Point Turnado Hoist Rings, UNC Thread, Variable Length
- SPEARS VALVES Schedule 80 Repair Fitting Pipe Extenders, Pipe O.D. Spigot x Pipe I.D. Spigot
- SMC VALVES Base Mount
- MONARCH Control Stations
- GRAINGER Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0310469 D8NNM903FA Interchange Spin-On Filter, Cellulose, 20 Micron, Buna Seal, 6.94 Inch Height





