MAIN FILTER INC. MF0202564 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.992" |
| Capacity | 54.28g |
| Cracking Pressure | 305 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 25 µm |
| Filter Size | 605 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1.504" |
| Top O.d. | 2.992" |
Product Details:
- Repalcement SEPARATION TECHNOLOGIES
Product Variants
| Product | Model | Filter Media | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Filter Rating | Bottom O.d. | Flow Direction | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005345 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0005348 | Glass | 1.898" | 3.563" | 435 psi | 12.91" | 25 µm | 3.563" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006005 | Glass | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.66" | 25 µm | 1.378" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006009 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | 3.58" | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006013 | Glass | 0.87" | 1.752" | 3045 psi | - | 25 µm | 1.752" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006017 | Glass | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
![]() |
MF0006021 | Glass | 1.343" | 2.717" | 3045 psi | 6.81" | 25 µm | 2.717" | Outside In | - | RFQ
|
Explore Products
- TB WOODS 4R8V4750 Narrow V-Belt, Neoprene, 8V Belt Type, 475 inch Length, 4 Ribs
- GROVE GEAR EL8320541.28 EL-HMQ832-10-H_-140-28 Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.75 Inch O.D, Aluminum
- SMC VALVES NCDA1B200-0400 Tie Rod Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting Auto Switcher
- GRAINGER BULK-RS-N40TXT-117 Neoprene Roll, 36 Inch X 10 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Textured
- VICKERS 867325
- MACROMATIC CUH05A1BD AC Current Sensor, 2VA, Indicator Style LED, -40 to 85 Deg C
- APOLLO VALVES 961042460 SS Unibody Reduced Port Ball Valve, PTFE Body Seal, RPTFE Bearing, Grounded Ball and Stem 3/4 Inch, 2 x FNPT
Explore More
- KEYSHAFT
- Stock Carts
- Pneumatically Actuated Butterfly Valves
- Deck Screws
- Yard Ramps
- Tires and Wheels
- AKRO-MILS 35190 Nest And Stack Totes
- AKRO-MILS 30130 Shelf Bins
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- PROTO Impact Socket, 6 Point, 3/8 Inch Drive, Metric
- ANVIL AF730 Series Longitudinal And Lateral Seismic Clamps, Plain
- DIXON Female Stems
- SPEARS VALVES CPVC Duct Fitting Double Wyes, Belled Socket
- MARTIN SPROCKET 1/2 Inch Drive SAE Crowfoot Wrenches, Industrial Black
- WESTWARD Stainless Steel MIG Welding Wire
- SOUNDTUBE Flanges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0202564 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.18 Inch Height







