MAIN FILTER INC. MF0178601 2066367 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.99 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom I.d. | 1.347" |
| Bottom O.d. | 2.894" |
| Capacity | 39.8g |
| Collapse Pressure | 435 psi |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 407 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 7.99" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top O.d. | 2.894" |
Product Details:
- Repalcement HYDAC/HYCON 2066367
Product Variants
| Product | Model | Top O.d. | Filter Media | Cracking Pressure | Top I.d. | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0006130 | 2.165" | Glass | 232 psi | 1.024" | 6.57" | 2.165" | Outside In | 23.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006156 | 2.362" | Glass | 145 psi | 1.161" | 5.27" | 2.362" | Outside In | 19.2g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006177 | 1.772" | Glass | 232 psi | 0.906" | - | 1.772" | Outside In | 16.89g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006184 | 2.028" | Glass | 435 psi | - | 4.05" | 2.028" | Outside In | 8.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006195 | 2.894" | Glass | 435 psi | - | 5.66" | 2.894" | Outside In | 26.31g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006197 | 3 19/25" | Glass | 435 psi | - | 13.11" | 3 19/25" | Outside In | 63.43g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006205 | 3.032" | Glass | 435 psi | - | - | 3.032" | Outside In | 35.81g | - | RFQ
|
Explore Products
- NIBCO PT40130P
- MASTER LOCK S31KAS6BLU Lockout Padlock Keyed Alike Blue 3/16 Inch
- CEMENTEX USA IHK-380 T Handle Hex Wrench, 3/8 Inch Size
- OETIKER 12600273 WD9 90-110 C7 W2 Worm Drive Clamp, 9 mm Band Width, 90 to 110 mm Size Range
- APPROVED VENDOR LHS4X03006-025P1 Metric Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Low, 6 mm Lg.
- APOLLO VALVES 73A145A3A Ball Valve, 1 Inch SV40-24-47-49-60-D
- SUPCO SPL1111W
- HAYWARD CVH2600A0FVKA00
Explore More
- KEYSHAFT
- Fully Threaded Studs
- Portable Air Conditioner Accessories
- Tachometers
- Tungsten Electrodes
- Wares and Tray Drying Racks
- MEMPHIS GLOVE Leather Driver Work Gloves, Watch Your Hands Logo
- DESTACO 385-R Series Pull Action Latch Clamps
- MUELLER INDUSTRIES 721 Triple Duty Control Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES LF352 Bronze Body Y Strainers
- ANVIL AS200S Series Channels With Long Slots
- ACUITY SENSOR SWITCH High Bay Occupancy Sensor
- WOODHEAD 130107 Series Stringlight Lampholder
- HONEYWELL Replacement Filters
- SURE SERVO Servo Motors, 230V
- LEVITON LED/CFL/Incandescent Dimmers, Slide-to-OFF, Single Pole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0178601 2066367 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.99 Inch Height







