MAIN FILTER INC. MF0168266 290K10P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 5.86 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 2.087" |
| Capacity | 17.24g |
| Cracking Pressure | 435 psi |
| Filter Rating | 10 µm |
| Filter Size | 176 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Height | 5.86" |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 0.965" |
| Top O.d. | 2.087" |
Product Details:
- Repalcement EPPENSTEINER 290K10P
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Filter Media | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Flow Direction | Capacity | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0005332 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | 3.3" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005335 | 0.87" | Glass | 1.85" | 435 psi | - | 1.85" | Outside In | 13.9g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005338 | 1.346" | Glass | 2.717" | 435 psi | 4 13/25" | 2.717" | Outside In | 20.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0005344 | 1.898" | Glass | 3.563" | 435 psi | 6.37" | 3.563" | Outside In | 48.29g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006004 | 0.476" | Glass | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | Outside In | 3.13g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006008 | 0.87" | Glass | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | Outside In | 7.25g | - | RFQ
|
![]() |
MF0006012 | 0.87" | Glass | 1.752" | 3045 psi | - | 1.752" | Outside In | 10.29g | - | RFQ
|
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 120BTB24 Sprocket, 120 Chain, 24 Teeth, 11.492 Inch Pitch Dia., 12.294 Inch O.D., Steel
- EATON 25RBA4-100E Standard Speed Expulsion Fuse Refill Unit, Type Rba4, Class E, 100A, 25.5 Kv, Glass Epoxy
- TITAN FASTENERS CDC10045
- APPLETON ELECTRIC MLLEDA42G5BU2 Led Light Fixture, 4000 Lumens, 3/4 Inch Hub Size, 48W, Pendant Mount
- SPEARS VALVES 401-015BBC Tee, Socket, Schedule 40, 1-1/2 Size, PVC, Black
- MAIN FILTER INC. MF0705248 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Buna Seal, 5.38 Inch Height
- APPROVED VENDOR 4YUD6 Blank Stock Rectangular 304 Stainless Steel 3/8t x 1 1/4 In x 6 Feet
- GROHE 1411700M Non Return Valves
Explore More
- KEYSHAFT
- Furnace Ignitors Controls
- Brass Rod Stock
- Electrical Control Pilot Lights
- Straight Flute Drill Bits
- Yoke Ends
- ANSELL 80-400 Activarmr Blue Yellow Natural Rubber Latex Coated Gloves
- RINGERS GLOVES Form Fitting Lightweight Tactical Gloves
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- APPROVED VENDOR Solenoid Valve
- VISIONTRON Sign Holder Frame
- WRIGHT TOOL Metric Ratcheting Box Wrenches, 12 Point
- INGERSOLL-RAND Mounting Brackets
- LEVITON Industrial Locking Blade Plugs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0168266 290K10P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 5.86 Inch Height







