MAIN FILTER INC. MF0007123 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.38 Inch Height
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Hydraulic Filter |
| Bottom O.d. | 1.772" |
| Capacity | 4.58g |
| Cracking Pressure | 3045 psi |
| Filter Media | Glass |
| Filter Rating | 3 µm |
| Filter Size | 62 sq. in. |
| Flow Direction | Outside In |
| Flow Type | Outside In |
| Fluid Type | HL/HM/HV/HH |
| Gasket Material | Viton |
| Max. Operating Temp. | 248°F |
| Max. Operating Temp. | 248 Deg. F |
| Min. Operating Temp. | -13°F |
| Seal Material | Viton |
| Seal Type | Viton |
| Top I.d. | 1" |
| Top O.d. | 1.772" |
Product Details:
- Repalcement FILTER MART
Product Variants
| Product | Model | Top I.d. | Top O.d. | Cracking Pressure | Height | Bottom O.d. | Capacity | Filter Size | Collapse Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
MF0004536 | 1.701" | 3.071" | 305 psi | - | 3.071" | 75.33g | 1018 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0005340 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006002 | 0.476" | 1.378" | 3045 psi | 3.7" | 1.378" | 2.36g | 32 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006006 | 0.87" | 1.85" | 3045 psi | 3.31" | 1.85" | 5.48g | 71 sq. in. | 3045 psi | - | RFQ
|
![]() |
MF0006010 | 0.87" | 1.752" | - | - | 1.752" | - | - | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006014 | 1.346" | 2.717" | 3045 psi | 4 13/25" | 2.717" | 14.8g | 200 sq. in. | - | - | RFQ
|
![]() |
MF0006038 | 1.343" | 2.717" | - | 6.81" | 2.717" | - | - | - | - | RFQ
|
Explore Products
- SANDPIPER 312.110.157 N Elbow, Suction, Npt
- DAYTON PP3841G Top Cover
- KIMBLE CHASE 5811670C-26 Bottle, 16 oz. Capacity, PTFE
- DIXON FM20S20T Female To Male Hex Nipple, NPSH, 2 x 2 Inch Thread
- APOLLO VALVES 8200221 Service Kit, 3/8 Inch Size, 3 Pieces
- TENNSCO CK-4824BK Jumbo Caster Kit Assembled Black
- ANVIL 0338222276 2 X 1 Extra Heavy Threaded X Plain Plated Swage Nipple
- WINTERS INSTRUMENTS PSQ15608 3A 4 Inch, 1.5 Inch, Btm Seal 0-600 Psi/Bar
Explore More
- KEYSHAFT
- Drawer Bins
- Panel Trucks
- Mobile Workstations
- Battery Cable
- Control Product Accessories
- OIL SAFE Bulk Storage Spill Pan Connection Kits
- IRONCAT Utility Welding Gloves, Buffalo Leather
- CONDOR Coated Gloves, Palm Dipped, Latex, Kevlar, 10 Gauge
- ACME ELECTRIC WI500 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- E JAMES & CO Rubber Sheet, Weather Resistant, 40A
- MILWAUKEE Locking C-clamp
- AME INTERNATIONAL Nose Extensions
- CONDOR General Purpose Gloves, Blue, Rough Latex
- 212 PERFORMANCE Riggers Style General Purpose Gloves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
MAIN FILTER INC. MF0007123 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 3.38 Inch Height






