Item: CR9YPXModel: 97SFB108048144Cross Ref: 55XG36
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Pallet Rack Starter Unit
Beam Gauge 14 ga.
Beam Step Depth 1"
Beam Style Step Beam
Color Green, Orange
Connection Type Teardrop
Finish Powder Coat
Includes (2) Uprights, (6) Beams, Front To Back Supports
Load Capacity Per Level 6320 lbs.
Material Steel
Metal Forming Type Roll Formed
Number Of Shelves 2
Overall Height 12 ft.
Overall Width 108"
Overall Wxdxh 108" x 48" x 12 ft.