GROVE GEAR EL8260596.23 EL-HM826-100-H_-210-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,853.17 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 210TC |
| Gear Type | Worm |
| Gearbox Type | Worm |
| Housing Material | Aluminum |
| Input Bore (c Face) | 1 3/8" |
| Input Bore Size | 1 3/8" |
| Input Dia. | 1 3/8" |
| Input Keyway Size (c Face) | 5/16" x 5/32" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | C Face Coupled |
| Material | Aluminum |
| Max Input Hp | 193/500 hp |
| Max. Input Hp | 0.386 hp |
| Mounting Type | Shaft Mount |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Hp | 59/250 hp |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 17 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Type | Hollow Shaft |
| Output Style | H1 |
| Output Torque | 851 lbs.-in. |
| Product Line | EL Series - Aluminum Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Reduction Type | Single |
| Series | EL Series |
| Series Style | EL-HM-H1 |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.65 |
| Ship height (cm) | 29.85 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 31.12 |
Product Variants
| Product | Model | output torque | max. input hp | gear type | mounting type | gear ratio | center distance | output rpm | assembly | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EL8260519.16 | 1883 lbs.-in. | 2 29/200 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 58 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260111.00 | 1475 lbs.-in. | 4.492 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 175 RPM | BM-L | €2,188.53 | |
![]() |
EL8260593.20 | 1843 lbs.-in. | 1 21/50 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 35 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260522.20 | 1805 lbs.-in. | 1 27/125 hp | Worm | Shaft Mount | - | 2.63" | 29 RPM | HM-H1 | €2,853.17 | |
![]() |
EL8260212.00 | 1854 lbs.-in. | 1.695 hp | Worm | Base | - | 2.63" | 43 RPM | BMQ-D | €2,302.65 | |
![]() |
EL8265287.00 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €2,312.30 | RFQ
|
![]() |
EL8262613.23 | - | - | - | - | - | 2.6" | - | - | €1,722.61 | RFQ
|
Explore Products
- EATON 101619-036
- EATON 57-2568 Pushbutton Pilot Devices, Ashville Idt Mjg41, Renewal Part Kit
- CH HANSON USC03015 Hammer Head Adjustable Wrench, 12-1/2 Inch Size
- BALDOR / DODGE 053563 P2B-SC-111-HT Set Screw Bearing, Shaft Size 1.6875 Inch, Bore Round, Steel
- EATON XTAR065D11F5E100 Reversing Electronic Motor Starter, 65 A, Top-Mounted, 230 V 50 Hz, 55 mm, 20-100 A Xtoe
- LOVEJOY 68514439007 40 DLT HUB 1-1/4 1/4X1/8 KW Coupling Hub, Triangular, With Keyway, 1-1/4 Inch Bore, Ductile Iron
- SEALMASTER USTU5000A-400 Take-Up Roller Bearing Unit, Side Mount
Explore More
- KEYSHAFT
- Film Tape
- Multi-Gas Detectors
- Reference Guides
- Utility Cart Accessories
- I-Beam and Column Protectors
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Socket x Socket
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Metric, Standard
- CHICAGO PNEUMATIC CP93 Series Air Powered Hammers
- TEMPCO NHW Series Mica Insulated Nozzle Heaters
- ANVIL 2808 Series Standard Buttweld Lateral Anvilets
- VULCAN HART Baffle
- ZING Portable Sign Posts With Bases
- MAKITA Tools
- VALLEY CRAFT Electronic Locking Cabinets
- STEARNS BRAKES 56000 Series Side Release Brake Assemblies, NEMA 2 Rated
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR EL8260596.23 EL-HM826-100-H_-210-23 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 1.375 Inch I.D, 1.438 Inch O.D, Aluminum
€2,853.17 /unit


