LUMENITE CONTROL TECHNOLOGY INC. MLST-4220-C2-36 Sanitary Continuous Level Transmitter
Item: AF7CKEModel: MLST-4220-C2-36 Cross Ref: 20UR87
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sanitary Continuous Level Transmitter
Accuracy Better Than 0.1%
Body Material Stainless Steel
Connection Size 2"
Connection Type Tri Clamp
Enclosure Rating NEMA 4X
Fitting 2" Tri-Clamp
Float Diameter Not Applicable
Float Length Not Applicable
Float Material Not Applicable
For Media Type Not Applicable
Grade Grade 304
Hygienic Standards 3A, USDA
Length 36"
Max. Media Temp. 500°F
Max. Operating Pressure 250 psi
Max. Pressure 250 psi
Max. Temp. 160°F
Mounting Orientation Vertical
No. Of Digital Outputs 1
Output Signal 4-20 mA
Output Wire Configuration 2
Probe Material Stainless Steel
Probe Type Rod
Process Connection 2" Tri Clamp
Product Type Sanitary Level Transmitter
Stem Grade Grade 304 , Stainless Steel, PTFE
Stem Length 36"
Voltage 24V DC