LUMAPRO 48PSB-10PK Miniature Lamp 48psb 2.4w T2 48v
Item: AB9PQGModel: 48PSB-10PKCross Ref: 2EKU5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Miniature Incandescent Bulb
Amps Drawn 50 mA
Applications Telephone
Average Bulb Life 10000 hrs.
Bulb Base Type Telephone Slide No. 5
Bulb Dia. 5/8"
Bulb Diameter 1/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Glass
Bulb Life 10000 hrs.
Bulb Shape T2
Color Temperature 2400 K
Current 0.05A
Dimmable No
Environmental Usage Indoor Only
For Enclosed Fixtures No
High Output No
Housing Material Glass
Indoor/outdoor Indoor
Lamp Dia. 5/8"
Lamp Shape T
Lamp Type Miniature T
Light Color White
Light Technology Incandescent
Max. Overall Length 1.11"
Primary Application Telephone
Rated Life 10000 hrs.
Shatter-resistant No
Trade Number 48PSB
Voltage 48V AC
Wattage 2.4 W