LISTA XSTB43-72PT/BB-IRS Technical Workbench 72wx30dx35-1/4in H | AC2TCY 2MNV1
LISTA XSTB43-72PT/BB-IRS Technical Workbench 72wx30dx35-1/4in H
Item: AC2TCYModel: XSTB43-72PT/BB-IRSCross Ref: 2MNV1
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Workbench
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Fully Assembled
Back Stop Height 3"
Color Blue
Depth 30"
Edge Shape Bullnose
Edge Type Bullnose
Features 2 Keys Included, Drawer And Door Lock Separately
Finish Powder Coat
Foot Type Glide
Frame Color Blue
Frame Gauge 16 ga.
Frame Material Steel
Frame Material Finish Powder Coated
Height 35 1/4"
Height Adjustability Fixed Height
Included Components Stringer, Back Stop
Leg Type Pedestal Cabinet Base
Load Capacity 165 lbs.
Lock Type Keyed
Material Steel
Maximum Drawer Load Capacity 165 lbs.
No. Of Outlets 6
Number Of Cabinets 2
Number Of Drawers 7
Number Of Legs & Bases 2
Number Of Shelves 1
Overall Depth 30"
Overall Height 35 1/4"
Overall Load Capacity 1000 lbs.
Overall Width 72"
Portability Stationary
Top Surface Material Laminate
Top Thickness 1 9/16"
Width 72"