LIFT-ALL EE2806DTX16 Web Sling Eye And Eye L16ft 16500lb W6in
16 ft.
16500 lbs.
Get it by Monday, May 25
5.00% off
| Color | Yellow |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 16" |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Length | 16 ft. |
| Number Of Legs | 1 |
| Sling Length | 16 ft. |
| Sling Material | Polyester |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 6" |
| Temp. Range | 200°F |
| Thickness | 1/8" |
| Type | Twisted Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 16500 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 6" |