LIFT-ALL EE2802DFX10 Web Sling Eye And Eye L10ft 6400lb W2in
10 ft.
6400 lbs.
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 12800 lbs. |
| Capacity Indicators | Striped |
| Choker Hitch Capacity | 5000 lbs. |
| Coating Type | Latex |
| Color | Yellow |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 10" |
| Sling Length | 10 ft. |
| Sling Material | Polyester |
| Sling Type | Type 3 |
| Sling Width | 2" |
| Temp. Range | 200°F |
| Thickness | 1/8" |
| Type | Flat Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 6400 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 2" |