LIFT-ALL EE2602DFX10 Web Sling Eye And Eye L10ft 4800lb W2in
10 ft.
4800 lbs.
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 9600 lbs. |
| Capacity Indicators | Striped |
| Choker Hitch Capacity | 3800 lbs. |
| Coating Type | Latex |
| Color | Yellow |
| End Type | Flat Eye |
| Eye Length | 10" |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Material | Polyester |
| Maximum Operating Temperature | 200°F |
| Minimum Operating Temperature | -60°F |
| Number Of Plies | 2 |
| Primary Feature | General Purpose |
| Reinforcement Properties | Abrasion Resistant Edges, Cut Resistant Edges |
| Resistance Properties | Cut Resistant |
| Sling Length | 10 ft. |
| Sling Material | Polyester |
| Sling Type | Type 3 |
| Sling Width | 2" |
| Tag Attachment Type | Partially Sewn |
| Tag Features | None |
| Tag Type | Standard Tag |
| Temp. Range | 200°F |
| Thickness | 1/4" |
| Type | Flat Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 4800 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Light Duty |
| Width | 2" |