LIFT-ALL EE1804DTX12 Web Sling Eye And Eye L12ft 6400lb W4in
12 ft.
6400 lbs.
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Web Sling |
| Basket Hitch Capacity | 12800 lbs. |
| Capacity Indicators | Striped |
| Choker Hitch Capacity | 5000 lbs. |
| Coating Type | Latex |
| Color | Yellow |
| End Type | Twisted Eye |
| Eye Length | 12" |
| Hitch Type | Basket, Choker, Vertical |
| Length | 12 ft. |
| Material | Polyester |
| Maximum Operating Temperature | 200°F |
| Minimum Operating Temperature | -60°F |
| Number Of Legs | 1 |
| Number Of Plies | 1 |
| Primary Feature | General Purpose |
| Reinforcement Properties | Abrasion Resistant Edges, Cut Resistant Edges |
| Resistance Properties | Cut Resistant |
| Sling Length | 12 ft. |
| Sling Material | Polyester |
| Sling Type | Type 4 |
| Sling Width | 4" |
| Tag Attachment Type | Partially Sewn |
| Tag Features | None |
| Tag Type | Standard Tag |
| Temp. Range | 200°F |
| Thickness | 5/32" |
| Type | Twisted Eye And Eye |
| Vertical Hitch Capacity | 6400 lbs. |
| Wear Resistant Cover | None |
| Web Grade | Heavy Duty |
| Width | 4" |