LEESON 056C17G15525 Hazardous Location Motor, 3/4 HP, 1725 RPM
Item: AB3JPRModel: 056C17G15525Cross Ref: 1TUN2
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Hazardous Location Motor
Ambient Temp. 40°C
Amps 11/5.4-5.5A
Assembly/box Mounting F1 Only
Bearing Type Ball
Conduit Box Location Exterior
Curvepoint Full Load
Design Code No Design Code
Drive End Bearing Size 6203
Drive End Bearing Type Ball
Duty Cycle Continuous
Efficiency 70%
Electrical Type Capacitor Start, Induction Run
Enclosure Type EPFC
Frame 56
Frame Material Rolled Steel
Frame Size 56
Frequency 60 Hz
Full Load Amps 11/5.5-5.4A
Hazardous Location Explosion Proof Cl I Gr C&D Cl Ii Gr E, F, G T3B
Hazardous Location Class 1 C, D / 2 E, F, G
Hp 3/4 hp
Hz 60 Hz
Includes Conduit Box (Unmounted), Leads Through 1" NPT Nipple
Ins. Class Class B
Insulation Class Class B
Ip Code 54
Kva Code L
Kw 0.78 kW
Lead Length 6"
Length Less Shaft 12 1/2"
Load 0
Max. Ambient Temp. 104°F
Motor Application Hazardous Location
Motor Bearings Ball
Motor Design Capacitor Start
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Frame Material Steel
Motor Mounting Position Horizontal
Motor Mounting Type Rigid Base
Motor Orientation Horizontal
Motor Service Factor 1
Motor Shaft Design Keyed
Motor Shaft Rotation CW/CCW
Motor Thermal Protection Automatic
Motor Type Capacitor Start
Mounting Type Rigid Base
Nameplate Rpm 1725 RPM
Nema Rating NEMA 56
No. Of Poles 4
Nominal Efficiency 86.5%
Number Of Speeds 1
Opp. Drive End Bearing Size 6203
Opp. Drive End Bearing Type Ball
Output Kw 0.56 kW
Overall Length 14 7/16"
Phase 1
Power Factor 66.2
Resistance Main 0 ohms