LEESON 056A11O29 56A11O29F / X432 Condenser Fan Motor, 0.75 HP, 1 Phase, 60 Hz, 208-230/460V, 1200 RPM
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | HVAC Motor |
| Ambient (c) | 40°C |
| Ambient Temp. | 40°C |
| Assembly | F1 Only |
| Bearing Type | Ball |
| Conduit Box Position | F1 Only |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency | N/A % |
| Efficiency | Not Applicable |
| Enclosure Type | Open Air Over |
| Frame | 56Y |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 4.6-4.4/2.2A |
| Hp | 3/4 hp |
| Insulation Class | Class B |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Motor Enclosure Design | Open Air Over |
| Motor Mounting Position | Horizontal |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Shaft Rotation | Selective CCW |
| Motor Thermal Protection | Automatic |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1075 RPM |
| Nema Design | No Design Code |
| Number Of Speeds | 1 |
| Phase | 1 |
| Power | 0.56 kW |