KUNKLE 920BHGM08ACF0100 Safety Relief Valve, Male X Female NPT, 1 1/2 Inch Inlet Size, Organic Fluid, 100 PSI
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
| Connection Type | MNPT x FNPT |
| Inlet Size | 1 1/2" |
| Orifce Type | H |
| Seat | Metal To Metal(Models 910, 911, 920, 921, 927) |
| Valve Service | C Organic Fluid ASME Section I |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
Product Variants
| Model | Connection Type | Spring Material | Seat | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- NORTH BY HONEYWELL 105214 HONEYWELL 105214
- BOSTON GEAR Y3220 Spur Gear, 32 Diametral Pitch, 20 Deg. Pressure Angle, 20 Teeth, Brass
- PASS AND SEYMOUR CR15-LA Duplex Receptacle, Commercial Spec Grade, 15A, 125V, Light Almond