KUNKLE 6252FJG01-AS0100 Safety Relief Valve, 250# Flange X FNPT, 1 1/2 Inch Inlet Size, Steam, 100 PSI, Steel
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
| Connection Type | Class 250 Flange x FNPT |
| Design | A |
| Inlet Size | 1 1/2" |
| Lever Type | Plain Lever |
| Orifice Size | 0.336 sq. in. |
| Orifice Type | J |
| Spring Finish | Plated |
| Spring Material | Steel |
| Valve Service | Steam ASME Section I (Model 6252 Only) |
| Variation | Plain Lever |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
Product Variants
| Model | Spring Material | Spring Finish | Seat | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
Explore Products
- APACHE HOSE & BELTING CO INC 20103873-18 Conveyor Belt 2 ply 100 RMV White18 Inch Width
- INGERSOLL-RAND 94818 Outlet Manifold, Stainless Steel, 3 Inch Size
- ELDON JAMES T2-4WP White Polypropylene Tee, 1/8 NPT Size, 1/4 Inch Inside Dia.
- NORGREN R84G-3AK-RMG Pneumatic Regulator, 3/8 Inch Female Npt Inlet, 3/8 Inch Female Npt Outlet
- MARTIN SPROCKET 20B23 Sprocket, 20B-1 Chain, 23 Teeth, 233.170 mm Pitch Dia., 253.808 mm O.D., Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Needle Scalers
- Parking Curbs and Speed Bumps
- Indexable Boring Bars
- Spiral Saw Accessories
- Hangers
- DESTACO Flat Tip Bonded Neoprene Spindle Metric
- PYRAMEX Goliath Full Frame Eyewears
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X1500 Gas Springs
- MUELLER INDUSTRIES 862SS-BC Y Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- GENERAL PIPE CLEANERS Foot Pedals
- ANVIL O-Rings
- EATON 203102 Series Tee/Y Adapters
- BROWNING Tightener Shafts
- FAIRBANKS Standard Plate Casters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.