KUNKLE 6010GFM02AKM0165 Safety Relief Valve, G Orifice, 1 1/4 Inch Inlet Size, Metal, 165 PSI, Stainless Steel
Get it by Friday, May 22
| Design | A |
| Inlet Size | 1 1/4" |
| Lever Type | Plain Lever With Vibration Dampener |
| Orifice Size | 0.554 sq. in. |
| Seat | Metal |
| Valve Service | K Air/Gas ASME Section VIII And XIII |
Explore Products
- GRAINGER 2001600126 90 Deg. Elbow, F91, Chrome-Moly Steel, 1 Inch X 1 Inch Pipe
- SMC VALVES MXW8-75 Guided Cylinder, 8 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- ANVIL 0500307111 Extended Pipe Clamp, Hot-Dipped Galvanized, 6 Inch Size
- BALDOR / DODGE 022183 Elastomeric Coupling D-Flex, Size 6, Rating 6000 Rpm
Explore More
- KEYSHAFT
- Screw/Bolt Extractor Sets
- Steel Wool
- Wire Wrapping Wire
- Air Brakes
- Quick Connect Gas Couplings
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 3B
- IRONCLAD I-Viz Reflective Orange Task Specific Gloves
- ANSELL 96-003 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- KEO Long Series Combined Drills And Countersinks, 8 Inches
- BUSSMANN Class RK5 Fuses: Series FRS-R-ID
- MERSEN FERRAZ PT Fuses, 0.625kV to 15.5kV
- GATES Metric Power V-Belts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.