KUNKLE 6010DCV02AKM0165 Safety Relief Valve, D Orifice, 1/2 Inch Inlet Size, Viton, 165 PSI, Stainless Steel
Get it by Monday, May 25
| Design | A |
| Inlet Size | 1/2" |
| Lever Type | Plain Lever With Vibration Dampener |
| Orifice Size | 0.121 sq. in. |
| Seat | Viton(FKM) |
| Valve Service | K Air/Gas ASME Section VIII And XIII |
Explore Products
- SPEARS VALVES 1829V-015 Industrial Vented Ball Valve, Socket/FPT, EPDM, 1-1/2 Size, PVC
- MARTIN SPROCKET 3 3V 412 TB Sheave, TB Bushing, 4.120 Inch Outside Dia., 3 Groove, 4.7 Inch Pitch Dia., Steel
- NORD-LOCK 2885 Lock Washer, 2 1/4 In Fits Bolt Size, Wedge Lock, 3.35 In O.D.
- CHRISLYNN 901420-13 Hex Drive Flanged Insert, 1/4 In - 20 Thread Size, Die Cast Zn Alloy, 9mm Drill Size, 13mm Insert Lg.