KUNKLE 6010DCE01AAM0100 Safety Relief Valve, D Orifice, 1/2 Inch Inlet Size, EPR, Steam, 100 PSI, Stainless Steel
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
| Design | A |
| Inlet Size | 1/2" |
| Lever Type | Plain Lever |
| Orifice Size | 0.121 sq. in. |
| Seat | EPR |
| Valve Service | A Steam ASME Section I |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 35.56 |
| Ship length (cm) | 12.7 |
| Ship width (cm) | 12.7 |
Product Variants
| Model | Seat | Spring Material | Price | |
|---|---|---|---|---|
Explore Products
- MERSEN FERRAZ HP10J450 Fuse, 1000 VDC, 450A, gPV Class
- SPEEDAIRE TTR4420439G Retainer Buffer
- GRAINGER 14375_12_0 Bronze Rectangular Bar, 6 Inch X 12 Inch Nominal Size
- PARKER 1/8 CD45-S 45 Deg. Street Elbow, Steel, 1/8 Inch X 1/8 Inch Pipe, 1 3/16 Inch Length
- KLEIN TOOLS VDV226-011-SEN 58014-7 Ratcheting Crimper, 28-22 Awg, 7-1/2 Inch Length
- BROWNING 1102854 8V4000 V-Belt, Wrapped, 95% Efficient, Neoprene, Non-Cogged, 180 Deg F, 400 in OAL, 8V Section Size
- APPROVED VENDOR 24W701 Hydraulic Reservoir 5 Gallon Capacity
Explore More
- KEYSHAFT
- Conduit and Outlet Bodies
- Transformer Cooling Fans
- Ice Totes
- Ceiling Exhaust Ventilators
- Combination Starters
- CONDOR PU Coated White Gloves, Palm Coverage
- HONEYWELL Cut Resistant Gloves, High Performance Polyethylene
- FACOM 31 Metric Extra Slim Open End Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 71 Sure Check Double Disc Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- EXAIR Cold Air Guns
- ALL MATERIAL HANDLING Alloy Sling Chains
- IRONCLAD Ranchworx Leather Work Gloves
- 80/20 Strips
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.