KUNKLE 0548-C01-KM0140 Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, 140 PSI, Stainless Steel
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
| Inlet Size | 1/2" |
| Service | ASME VIII And XIII Air/Gas |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Variation | Brass Construction With NPT Threads |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 10.16 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Spring Material | Price | |
|---|---|---|---|
Explore Products
- JOMAR VALVE AEP-100 AEP SERIES Electro-Pneumatic Rotary Positioner
- REGAL 050459AM25 Long End Mill With Tin Coated, Single End, 1/2 Inch Dia., 5 Inch Length, 4 Flutes
- ADVANCE TABCO GSGC-12-48 Food Shield, Cafeteria Style, 48 X 12 X 18 Inch Size, Glass Top Shelf
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP5262S Straight Receptacle, Led Indicator, 15A 125V, 5-15R, Nylon,Blue
- REGAL 008187AS33 Hand Tap, #8-32 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride
- GRAINGER M36303.946.0025 Disc Springs C (Light) 90 x 46.0 x 2.5mm
- SMC VALVES SY7260-3DZ-N11 Valve
- LOVEJOY 68514441518 5S FLNG 20MM 6X2.8MM KW Shaft Coupling Flange, Bore 20 mm, Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand and Bowl Scoops
- Airless Spray Tips and Tip Guards
- Gas Welding Hose Reels
- Tube Clamps
- Drum Rackers
- APOLLO VALVES 70-100 Series Bronze Inline Ball Valves
- STARRETT Semi Flexible Steel Rules, Inch Graduations
- TYGON C-210-A Tubings
- MAYHEW TOOLS Rolling Head Pry Bars
- JONARD Orange Sticks
- GRAINGER Sealer Tools for Polyester Strapping
- TANIS BRUSHES Brushes
- LUMAPRO Construction Recessed Housings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.