KUNKLE 040R-C01-PE0015 Safety Relief Valve, 1/2 Inch Inlet Size, Non Code Steam, 15 PSI, 302 Stainless Steel
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
| Item | Safety Relief Valve |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.75 |
| Ship height (cm) | 13.34 |
| Ship length (cm) | 3.81 |
| Ship width (cm) | 3.81 |
Product Variants
| Model | MPN | Price | |
|---|---|---|---|
Explore Products
- NEWCO FER-S10-M14X1.5CAD1
- DAYTON 35Z918 Farm Motor 2 Hp 1745 Rpm 208-230/460v
- APOLLO VALVES 77W10711 Ball Valve, 1-1/2 Inch Press, Full Port, Bronze
- HONEYWELL V5852A2072 Solder Globe Valve, Sweat 3/4
- GRAINGER M07141.030.0030 Socket Head Cap Screw, M3x0.5 Thread Size, Button Flanged, 30 mm Lg., Zn Plated
- DBI-SALA 70007412565 1107800 Harness Back and Front D Ring Tongue
- MILWAUKEE 48-53-2786 Bulb Auger, 2 in 4 Inch Connection, 4 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Analog Panel Meters
- UPS Systems
- Chemical Resistant and Disposable Coveralls
- U-Bolts
- EZ-Clip
- CONDOR General Purpose Gloves, Yellow/Black, Abrasion Level 3
- MEMPHIS GLOVE Welding Premium Grade Welding Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Aircraft Support Aluminum Articulated Extendable Ladders
- FACOM 66A Hinged Socket Wrenches
- MUELLER INDUSTRIES 861SS Y Strainers
- AKRO-MILS 30281 Akrobins Super Size Bins
- EATON Glad Hand Fittings
- BROWNING Steel Double Sprockets With Split Taper Bushings For No. 50 Chain
- 3M 5380 Series Motor Lead Pigtail Splice Kits
- 80/20 40 Series 40-4094 Two Opposite Open T-Slotted Profile Extrusions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.