KM SYSTEMS KM63XMZHPVTT08080MY Shrink Fit Tool Holder, 63.00 mm Shank Dia | CR7JPN 302TT7
KM SYSTEMS KM63XMZHPVTT08080MY Shrink Fit Tool Holder, 63.00 mm Shank Dia
Item: CR7JPNModel: KM63XMZHPVTT08080MYCross Ref: 302TT7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tool Holder
Coolant Fed Coolant Through
Features Balanceable - Fine Tune With Optional M6 Set Screws
For Use With Carbide And Hss Tools
Hole Dia. 8 mm
List Number KM63XMZHPVTT08080MY
Max. Speed 15000 RPM
Measurement System Metric
Nose Dia. 21 mm
Overall Length 119.95 mm
Projection 80 mm
Shank Dia. 63 mm