Item: CR7GGTModel: KM40TSS25ENER3Cross Ref: 287FW0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head
Ansi Code KM40TSS25ENER3
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Clamp CM73, Clamp Screw MS1489
Cutting Application Grooving, Threading
Cutting Depth 5.33 mm
Insert Holding Type Top Clamp
Insert Style NG 3L
Iso Number KM40TSS25ENER3
Left/right Hand Right Hand
Max. Bore Depth 55 mm
Min. Bore Dia. 34 mm
Neck Dia. 25 mm
Overall Length 70 mm
Product Family Top Notch Grooving
Rake 0
Shank Dia. 40 mm