KM SYSTEMS KM40TSS16FLSER16 Indexable Thread Cutting Unit Head, 104.95 mm Overall Length, 20.00 mm Min. Bore Dia | CR7GGZ 287FT5
KM SYSTEMS KM40TSS16FLSER16 Indexable Thread Cutting Unit Head, 104.95 mm Overall Length, 20.00 mm Min. Bore Dia
Item: CR7GGZModel: KM40TSS16FLSER16Cross Ref: 287FT5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Head
Ansi Code KM40TSS16FLSER16
Center To Cutting Tip 11 mm
Compatible Hardware LT16NR Gage Insert, SN3TPKG Insert
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Application Threading, Turning
Cutting Direction Right Hand
Cutting Height 0 mm
Insert Holding Type Screw
Insert Shape Triangle
Insert Size 16
Iso Number KM40TSS16FLSER16
Max. Bore Depth 56.11 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 1
Rake -1.500° Axial, -15° Radial
Shank Dia. 40 mm