| Ansi Code | KM32TSS20FSCLPR09 |
| Ansi Number | KM32TSS20FSCLPR09 |
| Approach Angle | 95° |
| Axial Rake Angle | 0° |
| Center To Cutting Tip | 13 mm |
| Compatible Hardware | Screw Clamp |
| Coolant Fed | Coolant Through |
| Cutting Application | Boring |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Insert Angle | 80° |
| Insert Clearance Angle | 11° |
| Insert Holding Type | Screw On |
| Insert Shape | Diamond |
| Insert Size | 09T308 (32.52) |
| Insert Style | CP |
| Iso Number | KM32TSS20FSCLPR09 |
| Max. Bore Depth | 60 mm |
| Min. Bore Dia. | 25 mm |
| Number Of Coolant Holes | 1 |
| Overall Length | 99.95 mm |
| Radial Rake Angle | 2° |
| Rake | 0° Axial, 2° Radial |
| Shank Dia. | 32 mm |