KIMBLE CHASE KC45066-20150 Culture Tube, 30ml Nominal Capacity, 150mm Length, 96Pk | CH9YPT 52NJ25
KIMBLE CHASE KC45066-20150 Culture Tube, 30ml Nominal Capacity, 150mm Length
Item: CH9YPTModel: KC45066-20150Cross Ref: 52NJ25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Culture Tube
Autoclavable Yes
Basic Material Glass
Body Color Clear
Body Diameter - English 0.78"
Capacity - Ml 30 mL
Clarity Transparent
Closure Liner Design Screw Thread
Closure Material Phenolic
For Use With Biohazard Test Protocols
Gpi Thread Size/finish 18-415
Graduation Range Not Graduated
Graduation Subdivisions Not Graduated
Height 150 mm
Includes Not Applicable
Includes Closure Yes
Labware Astm Specification E982, Class A Requirements, Type VI
Length 5.9"
Liner No
Material Borosilicate Glass
Nominal Capacity 1.01 oz.
Outside Dia. 20 mm
Screw Closure Size 18 mm to 415 mm