KIMBLE CHASE 75201G-45400 Phenolic Screw On Narrow-Mouth Cap, Black
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Cap |
| Autoclavable | No |
| Autoclavable | Yes |
| Cap Material | Phenolic |
| Closure Color | Black |
| Closure Liner Design | Solid |
| Closure Liner Material | Polyvinyl-Faced Pulpboard |
| Closure Material | Phenolic |
| Closure Type | Screw On |
| Color | Black |
| Diameter | 45 mm |
| Mouth Size | Narrow |
| Product Type | Screw On Cap |
| Screw Closure Size | 45 mm to 400 mm |