KIMBLE CHASE 29048F-250 Funnel, 4mm Stem O.D., 60mm Stem Length, 250ml Capacity, 4Pk | CJ2GNZ 52NJ60
KIMBLE CHASE 29048F-250 Funnel, 4mm Stem O.D., 60mm Stem Length, 250ml Capacity
Item: CJ2GNZModel: 29048F-250Cross Ref: 52NJ60
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Funnel
Astm Specification E1096, E438
Autoclavable No
Basic Material Glass
Body Material Glass
Capacity - Ml 250 mL
Capacity - Oz 8.5 fl. oz.
Closure Material Glass
For Use With Liquids
Funnel Material Borosilicate Glass
Includes Closure Yes
Laboratory Funnel Type Separatory
Overall Height 223 mm
Product Type Separatory Funnel
Stem Length 60 mm
Stem Outside Diameter 8 mm