KH INDUSTRIES RTFD3L-WW-B14K Retractable Cord Reel 50 Feet Yellow 125v | AF9PUZ 30PL43
KH INDUSTRIES RTFD3L-WW-B14K Retractable Cord Reel 50 Feet Yellow 125v
Item: AF9PUZModel: RTFD3L-WW-B14KCross Ref: 30PL43
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Retractable Cord Reel
Cable Length 50 ft.
Cord Color Black
Depth 14 1/2"
Enclosure Rating NEMA 4X
Feeder Cord Ending Flying Lead
Feeder Cord Ending Configuration Flying Lead
Feeder Cord Length 6 ft.
Gauge 14 ga.
Grade Commercial/Industrial
Holds 50 ft. Of 14/3
Includes Constant Tension, Positive Lock Ratchet
Includes Cord Yes
Location Outdoor
Max. Amps 15A
Nec Cord Designation SOOW
Nema Plug Configuration None
Nema Receptacle Configuration None
Number Of Conductors 3
Number Of Outlets 0
Number Of Wires 3
Overall Depth 14 1/2"
Overall Height 15"
Overall Width 14 1/2"
Reel Capacity 50 ft. Of 14/3
Reel Color Yellow
Reel Material Powder Coated Steel
Reel Mounting Bench, Ceiling, Wall
Retractable Cord Ending Flying Lead
Retractable Cord Ending Configuration Flying Lead
Retractable Cord Length 50 ft.
Slip Ring Rating 600V/35A
Slip Ring Rating 35A @ 600V
Temp. Range -22°F to +194°F
Temp. Rating -22°F to +194°F
Tension Method Field Convertible
Trade Designation Soow
Voltage 600V AC
Wattage 9000 W
Width 14 1/2"
Winding Method Spring Retraction
Wire Size 14 AWG