KEYSTONE TECHNOLOGIES KT-LED63HID-H-EX39-840-D-DP Corn Cobb Lamp, Hid, Mogul Screw, 250W Mh, 63 W Watts, 4000K, Led, 120 To 277 VAC | CR6MJE 61DA01
KEYSTONE TECHNOLOGIES KT-LED63HID-H-EX39-840-D-DP Corn Cobb Lamp, Hid, Mogul Screw, 250W Mh, 63W, 4000K, Led, 120 To 277 VAC
Item: CR6MJEModel: KT-LED63HID-H-EX39-840-D-DPCross Ref: 61DA01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 16
Product Specifications:
Item Lamp
Amps 0.53A
Beam Angle 180°
Bulb Base Type Mogul Screw
Bulb Beam Angle 180°
Bulb Designation KT-LED63HID-H-EX39-840-D
Bulb Dia. 3 1/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Metal
Bulb Tone Neutral
Bulb Type Corncob
Color Rendering Index 80
Color Selectable Yes
Color Temp. 4000 K
Color Temperature 4000 K
Dimmable No
Dimming Method No Dimming
Dimming Type No Dimming
Environmental Usage Indoor/Outdoor
For Enclosed Fixtures Yes
Light Color White
Light Output 9198 lm
Lighting Technology LED
Lumen Selectable No
Max. Operating Temp. 140°F
Metal Halide Wattage Equivalency 250 W
Min. Operating Temp. -20°F
Overall Bulb Shape Corncob
Overall Length 11"
Power Source Direct Wired
Rated Life 50000 hrs.
Rough Service No
Series DIRECTDRIVE Series
Shatter Resistance No
Shatter-resistant No
Start Type Instant
Voltage 120-277V
Wattage 63 W