KEYSTONE TECHNOLOGIES KT-LED36PSHID-EX39-8CSB-D Corn Cobb Lamp, Hid, Mogul Screw, 150W Mh, 36 W Watts, 3000K/4000K/5000K, Led | CR6MHW 61DA08
KEYSTONE TECHNOLOGIES KT-LED36PSHID-EX39-8CSB-D Corn Cobb Lamp, Hid, Mogul Screw, 150W Mh, 36W, 3000K/4000K/5000K, Led
Item: CR6MHWModel: KT-LED36PSHID-EX39-8CSB-DCross Ref: 61DA08
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Lamp
Amps 0.3A
Beam Angle 180°
Bulb Base Type Mogul Screw
Bulb Beam Angle 360°
Bulb Designation KT-LED36PSHID-EX39-8CSB-D
Bulb Dia. 3 1/4"
Bulb Finish Clear
Bulb Housing Metal
Bulb Minimum Starting Temperature -40°F
Bulb Operating Temp. Range -40°F to +140°F
Bulb Power Source Direct Wired
Bulb Primary Application Canopy, Security, Shoebox, Wall Pack
Bulb Shape HID
Bulb Style Corncob
Bulb Type High Output
Bulb Ul Type No Ul Type
Color Rendering Index 80
Color Selectable Yes
Color Temp. 3000 K, 4000 K, 5000 K
Color Tuning Dim To Warm
Compliance Type No
Dimmable Yes
Dimming Method No Dimming
Dimming Type Step Dimming
Energy Star Compliant No
Environmental Usage Indoor/Outdoor
For Enclosed Fixtures Yes
For Use With Canopy, Security, Shoebox, Wall Pack
High Output Yes
Indoor/outdoor Outdoor Only
Light Appearance Warm White, Neutral, Daylight
Light Color White
Light Distribution 180°
Light Output 2430 lm, 2520 lm, 2610 lm, 3645 lm, 3780 lm, 3915 lm, 4860 lm, 5040 lm, 5220 lm
Lighting Certification Designlights Consortium (DLC)
Lighting Technology LED
Lumen Selectable Yes
Lumens 2430 lm, 2520 lm, 2610 lm, 3645 lm, 3780 lm, 3915 lm, 4860 lm, 5040 lm, 5220 lm
Metal Halide Wattage Equivalency 150 W