KECKLEY BVS2THFSSRGSL-200 Ball Valve, 2 Inch Pipe, 2, 160 PSI CWP, -50-450 Deg F, Female NPT | CR6JAE 45AL50
KECKLEY BVS2THFSSRGSL-200 Ball Valve, 2 Inch Pipe, 2, 160 PSI CWP, -50-450 Deg F, Female NPT
Item: CR6JAEModel: BVS2THFSSRGSL-200Cross Ref: 45AL50
7 In Stock
Ships within 2 days via
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Agency Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Not Applicable
Average Surface Roughness Not Applicable
Ball Material Stainless Steel
Ball Material Grade Grade 316
Ball Opening Size 2"
Ball Port Style Full Port
Ball Valve Product Group Manual
Body Material Stainless Steel
Body Seal Material Graphite
Body Style Inline
Coefficient Of Volume (cv) 365
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender Side 2 Female
Connection Size - Side 1 2"
Connection Size - Side 2 2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
Features ISO Mounting Pad
For Media Combustible Gases
Handle Locking Lever
Handle - Locking Locking
Handle Color Red
Handle Height 4 2/5"
Handle Length 7 4/5"
Handle Material Stainless Steel
Handle Material Grade Grade 300
Handle Type Locking Lever
Included Mounting Actuator Mounting Pad
Max. Pressure 2160 psi
Max. Pressure (cwp) 2160 psi
Max. Pressure (steam) 200 psi
Max. Pressure For Combustible Gas Not Rated
Max. Steam Pressure 200 psi WSP
Media Temp. Range -50°F to +450°F
Media Temperature Range -50°F to +450°F
Nominal Valve Size 2"
Overall Length 4.8"
Pipe Schedule Compatibility Not Applicable
Pipe Size 2"