KECKLEY BVM3THRCSRGSL-250 Ball Valve, 2 1/2 Inch Pipe, 1, 973 PSI CWP, -20-450 Deg F | CR6HWQ 52RV35
KECKLEY BVM3THRCSRGSL-250 Ball Valve, 2 1/2 Inch Pipe, 1, 973 PSI CWP, -20-450 Deg F
Item: CR6HWQModel: BVM3THRCSRGSL-250Cross Ref: 52RV35
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Agency Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Not Applicable
Average Surface Roughness Not Applicable
Ball Material Stainless Steel
Ball Material Grade Grade 316
Ball Opening Size 2"
Ball Port Style Standard Port
Ball Valve Product Group Manual
Body Material Carbon Steel
Body Seal Material Graphite
Body Style Inline
Coefficient Of Volume 300
Connection Gender - Side 1 Female
Connection Gender Side 2 Female
Connection Size - Side 1 2 1/2"
Connection Size - Side 2 2 1/2"
Connection Type FNPT x FNPT
Connection Type - Side 1 NPT
Connection Type - Side 2 NPT
For Media Combustible Gases
Handle Locking Lever
Handle - Locking Locking
Handle Color Red
Handle Height 5.3"
Handle Length 11.7"
Handle Material Stainless Steel
Handle Material Grade Grade 300
Handle Type Locking Lever
Included Mounting Iso 5211 Actuator Mounting Pad
Max. Pressure 1973 psi
Max. Pressure (cwp) 1973 psi
Max. Pressure (steam) 250 psi
Max. Pressure For Combustible Gas Not Rated
Max. Steam Pressure 250 psi WSP
Media Temp. Range -20°F to +450°F
Media Temperature Range -20°F to +450°F
Nominal Valve Size 2 1/2"
Overall Length 6.9"