KECKLEY BVF2RF2FCSRGSL-200 Ball Valve, 2 Inch Pipe, 285 PSI CWP, -20-500 Deg F, Flanged | CR6HZQ 52RV67
KECKLEY BVF2RF2FCSRGSL-200 Ball Valve, 2 Inch Pipe, 285 PSI CWP, -20-500 Deg F, Flanged
Item: CR6HZQModel: BVF2RF2FCSRGSL-200Cross Ref: 52RV67
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Ball Valve
3-a Compliance Not Rated
Agency Compliance Not Rated
Ansi Flange Class Class 150
Average Surface Roughness Not Applicable
Ball Material Stainless Steel
Ball Material Grade Grade 316
Ball Opening Size 2"
Ball Port Style Full Port
Ball Valve Product Group Manual
Body Material Carbon Steel
Body Seal Material Graphite
Body Style Inline
Coefficient Of Volume 500
Connection Gender - Side 1 Not Applicable
Connection Gender Side 2 Not Applicable
Connection Size - Side 1 2"
Connection Size - Side 2 2"
Connection Type Flanged x Flanged
Connection Type - Side 1 Flange
Connection Type - Side 2 Flange
For Media Combustible Gases
Handle Locking Lever
Handle - Locking Locking
Handle Color Red
Handle Height 5 1/5"
Handle Length 10.02"
Handle Material Stainless Steel
Handle Material Grade Grade 300
Handle Type Locking Lever
Included Mounting Actuator Mounting Pad
Max. Pressure 285 psi
Max. Pressure (cwp) 285 psi
Max. Pressure (steam) 200 psi
Max. Pressure For Combustible Gas Not Rated
Max. Steam Pressure 250 psi WSP
Media Temp. Range -20°F to +500°F
Media Temperature Range -20°F to +500°F
Nominal Valve Size 2"
Overall Length 7"
Pipe Schedule Compatibility Not Applicable
Pipe Size 2"