INSIZE ISL-B5-1800 Linear DRO Scale, 72 in/1800 mm Effective Range, +/-µ Inch Accuracy, IP54, Cable | CV4NBV 463H93
INSIZE ISL-B5-1800 Linear DRO Scale, 72 in/1800 mm Effective Range, +/-µ Inch Accuracy, IP54, Cable
Item: CV4NBVModel: ISL-B5-1800Cross Ref: 463H93
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Scale
Accuracy +/-(197+5L)µin.
Beam Length 78.85"
Beam Thickness 2.63"
Data Output Type Cable
Detection Type TTL
Effective Range 72", 1800 mm
Encoder Body Style Standard
For Use With Jigs, Milling Machines, XY Tables
Included Signal Cable Length 400"
Includes Anti-Dust Cover, L Shape Support, Mounting Accessories, Plain Base
Includes Signal Cable Yes
Ip Rating IP54
Maximum Measurement - Inch 72"
Maximum Measurement - Mm 1800 mm
Maximum Operating Temperature - C 70°C
Maximum Operating Temperature - F 158°F
Maximum Response Speed 60 mpm
Minimum Measurement - Inch 0"
Minimum Measurement - Mm 0 mm
Minimum Operating Temperature - C -10°C