HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100R5W Iec Pin And Sleeve Receptacle, Female, 100 A, 600 VAC, 3 Pole, Black | AC8PZK 3D133
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL4100R5W Iec Pin And Sleeve Receptacle, Female, 100 A, 600 VAC, 3 Pole, Black
Item: AC8PZKModel: HBL4100R5WCross Ref: 3D133
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item IEC Pin and Sleeve Receptacle
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Black
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.71"
Features Color Coded
Flange Type Flanged
Grounding Grounded
Grounding Style IEC
Housing Color Black
Housing Material Thermoplastic
Housing Material Grade Grade Zytel 101
Hp Rating 50 hp
Ip Rating IP67
Market Industrial
Material Thermoplastic
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 1/0 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 3 AWG
Mounting Style Screw
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Gangs 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl4100r5w.pdf
Switch Rated No
Type Female Receptacle
Ul 94 Flammability Rating HB
Voltage 600V
Voltage Rating 600V AC
Wattage 60000
Wattage 60000 W
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG