HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100RS2W Pin And Sleeve Receptacle, Female, 100 A, 600 VAC, 2 Pole | AE4AQQ 5HJ01
HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS HBL3100RS2W Pin And Sleeve Receptacle, Female, 100 A, 600 VAC, 2 Pole
Item: AE4AQQModel: HBL3100RS2WCross Ref: 5HJ01
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pin and Sleeve Receptacle
Amps 100A
Cap Type Spring Loaded Cap
Color Gray
Connection Orientation Straight
Current Rating 100A
Exposure Conditions Wateright
Face Diameter 4.7"
Flange Type Flanged
Grounding Grounded
Grounding Style Style 2
Housing Color Silver
Housing Material Thermoplastic
Housing Material Grade Grade Valox 357
Market Industrial
Material Thermoplastic
Maximum Operating Temperature 75°C
Maximum Wire Size 2 AWG
Minimum Operating Temperature -40°C
Minimum Wire Size 8 AWG
Mounting Style Screw
Nema Enclosure Rating NEMA 4X
Number Of Gangs 1
Power Indicating Light No
Product Datasheet hubbell-wiring-device-kellems-hbl3100rs2w.pdf
Ul 94 Flammability Rating V-0
Voltage Rating 600V AC/250V DC
Wattage 60000 W
Wattage 60000
Wire Connection Type Screw Terminals
Wire Size #3 AWG to #1/0 AWG